Fransız Lisesi öğrencileri için McGill University hayal değil!

Fransız liselerinde verilen eğitimin kalitesini, öğrencilere sağladığı akademik donanımı ve öğrencilerin sosyal hayata entegrasyonunu sağlayan projelerin çeşitlliğini çok sağlıklı buluyorum.

Fransız liseleri kelimenin tam manasıyla başarılı öğrenciler yetiştiren kurumların başında geliyor bence.

Ancak mevzu bahis ders notları olunca Fransız lisesi öğrencileri genelde yakınırlar. Bilgileri kuvvetlidir, konuyu kavramış, öğrenmişlerdir ama notları başka okullarda okuyan arkadaşlarına göre hep düşüktür.

Bunun neticesi aslında önemlidir. Yani yurtdışı üniversite yerleştirmelerinde öğrencilere büyük ölçüde dezavantaj sağlayabilir. Zira üniversiteler akseptansları bu not dökümlerine göre verirler. Akla şu soru gelir hemen: Başka bir liseden yüksek ortalamalarla mezun olan öğrenci daha mı avantajlıdır?

Okuduğunuz okuldan MEB Lise Diploması ile mezun olduğunuz sürece yurtdışındaki üniversiteler tarafından eşit şartlarda değerlendirilirsiniz.. Dolayısıyla ilk bakışta, biraz daha esnek sistemlerde okuyan öğrencilerin daha avantajlı olduğu söylenebilir.
Bana sorarsanız önemli olan yine de bu değildir. Fransız sisteminde okumuş öğrencinin akademik donanımı sayesinde çok başarılı bir üniversite hayatı olduğunu gözlemliyorum. Özellikle Kanada gibi kuvvetli bir eğitim sistemine çok daha iyi ayak uyduruyorlar. En büyük araştırma üniversitelerinde dahi yüksek performanslar gösteriyorlar.
Ancak bu öğrencilerimiz bu okullardan nasıl kabul alacaklar?
Neyse ki haberler iyi!

Okul sıralamanız başrolde…

Öncelikle aldığınız notun sadece 5 ya da 100’lük sistemden değerlendirilmeyeceğini söyleyerek içinizi rahatlatalım. 12. Sınıf öğrencileri Fen Matematik alanında sınıf ya da okul derecesindeyseniz eğer, notunuzun %60 seviyelerinde olması önemini kaybedecektir. Okuldaki en yüksek notun ne olduğu ve okul averajının neresinde yer aldığınız önemli olacaktır.

Kendi alanınızda en iyisi olmaya, okul sıralamalarında üst sıralarda yer almaya özen gösterin!

Örneğin Kanada’daki McGill University normal sartlarda 5 üzerinden minimum 4 not ortalaması isterken, öğrenci 3 ortalamayla da programdan kabul alabilir. Ancak bu ortalama ile okulun en başarılı öğrencilerinden biri olmanız kabulünüzde en etkin rolü oynayacaktır.
McGill University, University of Toronto, University of British Columbia gib üniversitelerden kabul almak gerçekten de hayal değil!

Bilingual öğrenci olmanın avantajlarını yaşayın..

Kanada’nın 2 resmi dili vardır. Québec eyalatinde ise öncelikle Fransızca konuşulur. Buna rağmen ülkenin genelinde bilingual yani her iki dilde eğitim veren kurumlar oldukça fazladır.

McGill, Concordia gibi üniversitelerdeki bilingual eğitim anlayışı biraz daha farklıdır. Öğrenci bu üniversitelere girmek için ingilizce bilmek zorundadır. TOEFL ya da IELTS skorunuz olmadan kabul almanız mümkün olmaz. Ancak eğer Fransızca biliyorsanız sınavları Fransıca alabilir, ödevlerinizi profesör ile koordinasyon halinde Fransızca hazırlayabilirsiniz.

Öte yandan University of Ottawa da bilingual bir üniversitedir. Ancak aynı programı hem Fransızca hem de İngilizce sunar. Öğrenci başvuru yaparken hangi dilde eğitim almak istediğini belirtir ve buna göre değerlendirilir. Fransız liselerinden mezun olan öğrencilerden herhangi bir sınav istenmez. Öğrenci DELF sınavından dahi muaf tutulabilir.
Bir de sadece Fransızca eğitim veren Université de Montréal gibi üniversiteler vardır. Türkiye’den sadece Fransız okullarından mezun olacak öğrenciler için başvuru yapabildiğimiz okullardandır.

Québec eğitim sistemi Kanada’daki diğer eyaletlerden farklı olduğu için bu üniversitede lisans programı 3 yıl uzunluğundadır. Ancak uluslararası öğrenciler ve başka eyaletlerden gelen öğrencilerin okumasını sağlamak için 1 yıl uzunluğunda “Année de Transition” programı sunulur. Eper Québec okullarından mezun değilseniz ya da minimum 1 yıl herhangi bir üniversite eğitimi almadıysanız bu programdan başlamak durumundasınız. Dünya sıralamalarında yer olan Université de Montréal Türkiye’den yapilan basvurularda TFI isimli 2 aşamalı dil sınavına girmenizi zorunlu tutar.

Fransız Bakaloryası (French Baccalauréat) Konusu

Fransa üniversiteleri diplomanızı Fransız Bakaloryasına denk görüyor ve değerlendirmelerini buna gore yapıyor. Kanada’daki üniversitelere başvurunuzu yaparken “mezun olacağınız diploma tipi” kategorisini Fransız Bakaloryası olarak belirtmeniz durumunda başvurunuzun yanıtını hiç duyamayabilirsiniz. Çünkü bu durumda sizden bakalorya sınav sonucunu isteyeceklerdir.
Yapmanız gereken Lise Diplomanızı göndermek ve okulunuzdan alacağınız bir yazı ile, aldığınız diplomanın Fransız Bakaloryasına denkliğini belirtmek olacaktır. Bu yazı aldığınız eğitimin içeriğini ve akreditasyonunu belirtmek açısından önemlidir.

Göçmenlik Başvurularınız için de haberler güzel!

Hem Fransızca hem de İngilizce bilen başvuru sahipleri göçmenlik başvurularında daha yüksek puanlar alacaktır. Bunun yanında üniversitelerden mezun olduktan sonra iş başvurularında daha avantajlı pozisyonda olacaklardır. Özellikle de Québec eyaletinde kalmaya karar verdiyseniz.

Son söz…

Fransız okullarında okuyan öğrencilerin dezavantaj gibi görünen yönlerini avantaja çevirmek için yurtdışındaki üniversitelerle uzun zamandan beri iletişim halindeyim. Yıllardır harcadığımız bu eforun sonuçlarını görmek gerçekten sevindirici. Bundaki en büyük pay ise öğrencilerin bu koşullarda kabul aldıktan sonra sergilerdikleri başarı grafiği.
Önemli olan şeyin kendi okulunuz içindeki başarınız olduğunu unutmayın!
Fransız okullarında okuyan öğrencilerin dosyaları ayrı bir özen ister. Başvurunuzu destekleyecek belgeler çok zaman not ortalamanızdan daha önemli olabilir.

Danışmaktan çekinmeyin!

Şebnem Pamukçu Erkek

Director, MOR Academia

sebnem@moracademia.net

+90 532 372 8299