Geleceğiniz Burada; University of British Columbia

University of British Columbia en cok bilinen kısaltılmış adıyla UBC, Türkiye’de bulunan öğrencilerin eğitim almayı hayal ettikleri dünyanın en iyi üniversitelerinden biridir.UBC, Kanada’nın British Columbia ( Britanya Kolombiyası ) eyaletinin Vancouver şehrinde bulunmaktadır. Vancouver BM tarafından dünyanın en yaşanabilir şehiri seçiliyor son 5 yıldır.

UBC Vancouver ve Okanagan olarak 2 kampüsten oluşan büyük bir araştırma üniversitesidir. 2013 yılında Kanada‘nın en iyi 2. üniversitesi seçilmiştir.Aynı zamanda UBC dünyanın en iyi ilk 30 üniversitesi arasındadır. Üniversite eğitimini Kanada’da planlayan bir çok öğrencinin öncelikli tercihi olmasına rağmen University of British Columbia giriş koşulları açısından oldukça seçici bir üniversitedir.

UBC’de yüzlerce farklı program seçeneği bulunmakta. Türkiye’deki öğrencilerin en çok tercih ettiği programlar ise, Mühendislik, Psikoloji, İşletme, Bilgisayar Bilimleri ve Fen Bilimleri gibi alanlardir. Universite lise not ortalamanızın 100 üzerinden minimum 80 olmasını ister aynı zamanda iyi derecede İngilizce bilgisi ( TOEFL – IELTS skoru) . Aynı zamanda öğrencinin lise hayatı boyunca  katıldığı projeler, aldığı ekstra sınavlar ( SAT, AP Course vb.), öğretmenlerinden alacağı referans mektupları, katıldığı kurslar ve aktivitelerde kabul aşamasında önemli rol oynar.

Öğrenci akademik olarak ünivesiteye kabul edilir olup minimum IELTS veya TOEFL skorunu karşılayamadığı durumda UBC‘de Vantage College‘da bir sene hazırlık okuma imkanları bulunmakta. Vantage College,  yabancı öğrencilerden minimum IELTS sınavından 5.5, TOEFL sınavından 70 skor istemektedir.

University of British Columbia‘nın  yıllık ücreti 24.000 Kanada doları ile 28.000 Kanada Doları arasında değişmektedir. Üniversite yurtlarında konaklama ücreti ise ortalama 8.000 – 10.000 Kanada Doları arasında değişmektedir. University of British Columbia yabancı öğrencilere giriş bursu ( entrance scholarship) şansı tanımaktadır aynı zamanda öğrenciler bu bursun devamlılığını üniversiteye girdikten sonra da başarı ile sürdürebilirler.

 

 

Melike Şirin Çevikol

melike@moracademia.net

M : +90 532 3975565