Hollanda Üniversiteleri ve Başvuru Koşulları

Yeni ve Güçlü Bir Seçenek; Hollanda’da Üniversite Eğitimi

Dünyanın en eski ve saygın eğitim sistemine sahip, yenilikçi ve açık fikirli modeli ile her geçen gün daha çok talep gören Hollanda, üniversite eğitiminde de Avrupa’da en çok tercih edilen ülkelerin başında geliyor. Son dönemde eğitim dili İngilizce olan programlarındaki artış, İngilizce eğitim veren diğer ülkelere göre ücretlerinin daha makul olması ve üniversitelerinin dünya sıralamalarındaki başarılı konumu, Hollanda üniversitelerine başvuru sayılarının önemli ölçüde artmasına neden oluyor.

Hollanda üniversiteleri ve başvurular ile ilgili bilgileri, bugüne kadar yaptığımız başvurular ve aldığımız başarılı sonuçlar neticesinde özetlemek gerekirse;

 • 2019 QS Dünya Üniversite Sıralamasında Hollanda’dan, 13 üniversite dünyanın en iyi 350 üniversitesi arasına girmiştir. Bu üniversitelerden 8 tanesi ilk 150 üniversite arasında yer almaktadır.
 • Dünya sıralamalarında ilk 100 arasında yer alan 3 üniversitesi bulunmaktadır. Bunlar, 52. sırada yer alan Delft Teknoloji Üniversitesi, 57. sırada Amsterdam Üniversitesi ve 99. sırada Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’dir.
 • Hollanda eğitim sistemi öğrencinin deneyimine odaklanan, analiz etme, pratik problemleri çözme ve yaratıcı düşünme gibi değerli becerileri geliştirme üzerine kurulmuştur. Hollanda üniversitelerinde öğrenciler akademik olarak aktif olmaları için teşvik edilmektedir.
 • Hollanda’da lisans eğitimi research/araştırma üniversitelerinde 3 yıl,  Applied Science/Uygulamalı Bilimler üniversitelerinde 4 yıldır.
 • Hollanda’da bulunan araştırma üniversitelerinin birçoğu üniversite kabulü için IB Diploma, French Baccalaureate, AP Test, Abitur, Matura, A Level gibi Avrupa standartlarına uygun diplomalar veya testler istemektedir. Bu diploma programlarında okumuyor iseniz yine de başvuru yapabileceğiniz araştırma üniversiteleri mevcuttur. Bu noktada başvuru yapmayı planladığınız programı, eğitim geçmişinizi ve not ortalamanızı değerlendirmek gerekir.
 • Şayet okuduğunuz diploma direkt giriş için yeterli değil ise birçok üniversite akademik hazırlık programı sunmaktadır.
 • Fransız Bakaloryasına denklik veren Fransız lise diploması bu araştırma üniversitelerinin çoğu tarafından tanınmaktadır.
 • Üniversitelerin yıllık ücretleri  7.000 Euro ile 18.000 Euro arasında değişmektedir.
 • Hollanda’da eğitim bursu, üniversiteler tarafından verildiği gibi devlet tarafından da verilmektedir. Bu burslara ayrıca başvuru yapmanız gerekmektedir.
 • Üniversitelerde sunulan bazı programlar limitli öğrenci almaktadır. Bu programlar ‘Numerus Fixus ‘olarak geçiyor. Rekabetçi programlar olarak da adlandırdığımız bu programların kabul koşulları da farklıdır.
 • Hollanda’da zorlanabileceğiniz en önemli konu konaklamadır. Üniversitelerin çok az kısmı yurt imkanı sunarken birçoğu konaklamayı sizin bulmanızı ister. Bundan dolayı konaklama konusunda olabildiğince erken hareket edilmesi tavsiye edilir.

İşte Hollanda’nın en çok tercih edilen araştırma üniversiteleri;

Delft Teknoloji Üniversitesi / Delft University of Technology

Eindhoven Teknoloji Üniversitesi / Eindhoven University of Technology

Rotterdam Erasmus Üniversitesi / Erasmus University Rotterdam

Leiden Üniversitesi / Leiden University

Masstricht Üniversitesi / Maastricht University

Radbourd Üniversitesi / Radboud University

Tilburg Üniversitesi / Tilburg University

Amsterdam Üniversitesi / University of Amsterdam

Groningen Üniversitesi / University of Groningen

Twente Üniversitesi / University of Twente

Utrecht Üniversitesi / Utrecht University

Amsterdam Vrije Üniversitesi / Vrije University Amsterdam

Wageningen Üniversitesi / Wageningen University

Unutmayın ki seçeceğiniz bölüm, eğitim aldığınız mevcut okul,  alacağınız lise diploması ve halihazırda aldığınız veya alacağınız uluslararası sınavlar başvurunuzun kabulünde önemli rol oynadığından, mutlaka genel bilgilerden bağımsız olarak başvuru dosyanızla ilglili bir ön değerlendirme yapılması gerekir.

Ön değerlendirme, üniversitelerle ilgili online veya yüz yüze danışmanlık için bana aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz.

Melike Şirin Çevikol

T: 532 397 55 65 – 212 709 88 08

E : melike@moracademia.net

Bu alana Hakkında yazısı gelecek !!!