HOLLANDA’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Son yılların gözde eğitim destinasyonlarından biri de Hollanda. Lisans ve yüksek lisans programlarını İngilizce olarak da sunan Hollanda üniversiteleri, yüksek eğitim kalitesi ile bilinen Kanada, İngiltere ve ABD üniversitelerine göre daha düşük eğitim ücretleriyle öğrenci ve ailelerin öncelikli eğitim seçimlerinden biri haline geldi.

Hollanda’yı bir anda bu denli popüler kılan en önemli olgu, üniversitelerin Ingilizce program sunmaya başlamaları oldu.  

Hollanda’da üniversite ya da yüksek lisans almak isteyen öğrenciler için faydalı olabileceğini düşündüğümüz bilgileri bu yazımızda bulabilirisiniz.

Hollanda Eğitim Sistemi

Hollanda’da üniversiteler araştırma üniversiteleri ve uygulamalı bilimler üniversiteleri olarak iki gruba ayrılır. Araştırma üniversitelerinde lisans, yüksek lisans, doktora programları sunulur. Bachelor of Arts ya da Bachelor of Science kategorisinde sunulan lisans programları 3 yıl, Master programları ise 2 yıl uzunluğundadır. Bilgisayar, Mühendislik, Fen bilimleri, Sosyal Bilimler, Hukuk, Tıp gibi alanlardaki programlar araştırma üniversiteleri bünyesinde sunulur. QS Ranking ya da Times Higher Education Ranking listelerinin ilk sıralarında görebileceğiniz üniversiteler Research kategorisindeki üniversitelerdir. Uygulamalı Bilimler Üniversitelerinde ise ön lisans, lisans (4 yıl), master programları sunulur. İşletme, güzel sanatlar, finans gibi bölümler bu kurumlar tarafından sunulur.

Hollanda’da Eğitimin Avantajları

Hollanda’da üniversite eğitimi almanın size sağlayacağı en önemli avantajlar:

*Research kategorisindeki üniversiteler, dünya sıralamalarında oldukça yüksek sıralarda yer alan önemli üniversitelerdir.  Sıralama her şey demek değilse de, üniversitenin hangi bölümlerde daha fazla ön plana çıktığını anlamak açısından önemli verilerdir.

QS World University Rankings verilerine göre genel sıralamalarda Hollanda Üniversiteleri

Ranking               Name of the University

#50                        Delft University of Technology

#102                      Eindhoven University of Technology

#114                      University of Groningen

#118                      Leiden University                                              

#120                      Utrecht University                                             

#183                      Erasmus University of Rotterdam                 

#186                      University of Twente                        

#217                      Radboud University                                          

#219                      Vrije University of Amsterdam                     

#239                      Maastricht University                                                       

#371                      Tilburg University

*Bölümlere göre sıralamaları yazının sonunda görebilirsiniz.

*Özellikle IB Diploma, Fransız Bakaloryası ya da AP skorları açısından, aynı ölçekteki diğer üniversitelere göre daha düşük skor beklentileri vardır.

*Eğitim ücretleri lisans programları için 8.500-14.000 Eur aralığında değişir. (Ortalama 9.000 Eur)

* Uluslararası öğrencilerin okurken haftada 10 saat, yazın ise full-time çalışma izni vardır.

* Programınızı tamamlayıp mezun olduktan sonra 1 yıl oturma ve çalışma izni verilir. Bir iş teklifi almanız durumunda ise ülkede sürekli kalabilirsiniz.

Hollanada Üniversitelerine Başvuru Koşulları Nelerdir?

* Hollanda universite başvurularınızda ilk önce dikkat etmeniz gereken nokta aldığınız diplomanın Hollanda diplomasına denkliğinden emin olmanız.

Lise Diploması

Şayet sadece Lise diplomas ile mezun olacaksanız, bir çok üniversite Lise Diplomasını Hollanda diplomasına denk görmez. Üniversite’nin ilk yılını tamamlamış olmanızı isterler. Ancak bazı üniversiteler belli bir not ortalamasının üzerinde olan öğrencilerin başvurularını direkt olarak bölüme başlamak için yeterli görebilir.

Bazı okullar ise lise diplomanız ile beraber üniversite giriş sınav skorlarınızı görmek isteyebilirler.

Fransız Liselerinde okuyan öğrenciler

Hollanda’daki üniversitelerin bazıları Fransız okullarında okuyan öğrencilerin diplomalarını (Franc Label Education) direkt olarak bölüme başlamak için yeterli görür. Örneğin Eindhoven University of Technology bu sene yaptığı bir değişiklikle, Fransız okullarından olan öğrencilerin diplomalarını Hollanda diplomasına denk gördü.

IB Diploma ve Fransız Bakaloryası

Bu diplomalarla mezun olan öğrenciler, Hollanda’daki research üniversiteleri için uygun adaylardır. İngiltere, Kanada ve ABD’de bulunan aynı kategorideki diğer araştırma üniversiteleriyle kıyaslandığında öğrencilerden bekledikleri IB ve French Bacc Exam skorları daha düşüktür. Başvurduğunuz bölüm için zorunlu olan dersleri almış olmanız çoğunlukla yeterli olabilir. Bazı üniversiteler belli dersleri HL seviyesinde almış olmanızı bekleyebilir. Bu durumda başvuruyu yapmayı planladığınız üniversitelerin ön koşullarını önceden inceleyip, derslerinizi buna göre seçiyor olmanız önemlidir. Üniversiteler net olarak bekledikleri Predicted Grade ya da gerçek sınav skoru konusunda çoğunlukla bir koşul koymuyorlar.

AP (Advanced Placement) Dersleri

Devam ettiğiniz lise programında bir opsiyon olarak AP dersi aldıysanız ya da AP sınavlarını dışarıdan tamamlamayı planlıyorsanız, başvuracağınız bölüm için ön koşul olan derslerde sınav skorlarını sağlıyor olmanız Hollanda’daki bir çok üniversite için yeterli olacaktır. Mühendislik tercih edecek bir öğrencinin alması gereken AP sınavları Matematik, Fizik ve Kimya olmalıdır. Başvuru ve değerlendirme tarihlerini göz önüne aldığınızda,  AP sınavlarını 11. sınıfın sonunda almanız gerekir.

Diğer Diplomalar

Şayet üniversitelerim istediği akademik ve yabancı dil koşullarını sağlayamıyorsanız, üniversitelerin sunduğu Foundation ya da Pathway olarak isimlendirilen programlar yoluyla istediğiniz üniversiteye geçiş sağlarken, bu süre içinde Hollanda eğitim sistemine adapte olursunuz. Bir çok üniversite Foundation / pathway programları ile programları farklı eğitim sistemlerinden gelen uluslararası öğrencilere Hollanda’nın büyük araştırma üniversitelerinde okuma şansı verir. Uluslararası öğrencilere Foundation Programı sağlayan üniversiteler:

Vrije Universiteit Amsterdam,

University of Amsterdam

Twente University

Maastricht University

Erasmus University of Roterdam

Tilburg University

Ancak her üniversite her bölüme geçiş imkanı sunmayabilir. Foundation okumak isteyen öğrencilerimizin, istedikleri üniversitelerin hangi bölümlerine progress edebileceklerinden emin olmaları gerekir. Normalde 3 sene olan eğitim süresi, Foundation programları ile beraber 4 sene olacaktır.

Yabancı Dil gereksinimi

Hollanda’daki üniversitelere kabul edilebilmek için gerekli koşullardan biri İngilizce yeterliliğidir. TOEFl ve IELTS gibi sınavlardan istenen minimum skorları karşılamanız gerekir. Her üniversitenin istediği skor değişebilir, ancak genelinde istenen skor 6.5 ya da 6.0 IELTS düzeyindedir. Foundation Porgramlarında bu skor daha düşüktür.

Bunlara Dikkat!

*Hollanda’daki okulların uluslararası öğrenciler için istedikleri koşullar ve program seçenekleri her yıl, hatta başvuru yaptığınız yıl içinde dahi değişikliğe uğrayabiliyor. Bu yüzden üniversitelerinin web siteleri üzerinden güncel bilgileri düzenli olarak takip etmenizi tavsiye ediyoruz.

*Başvurduğunuz bölüm Numerus Fixus ya da Regular Program kategorisinde sunulur. Numerus Fixus Programlar belli sayıda öğrenci kabul ederler, bu yüzden de farklı bir değerlendirme metodu söz konusudur. Her üniversite farklı bir bölümü Numerus Fixus olarak belirlemiş olabilir ve her biri için gerekli olan prosedür farklı olabilir.

*Şayet başvuracağınız program Numerus Fixus ise başvuru tarihiniz 15 Ocak’tır. IELTS / TOEFL dahi olmak üzere, hazırlamanız gereken tüm dökümanları göndermeniz ve dosyanızın eksiksiz olduğuna dair konfirmasyonu almış olmanız gerekir.  Bu yüzden, son başvuru tarihinden 2-3 hafta öncesinde başvurunuzu tamamlamış olmanızı tavsiye ederiz.

*NF olan program başvurusu yapan öğrencilerin ayrıca on-campus ya da online olarak verilen sınavlara girmesi istenir. Bu sınavlar belirli günlerde uygulanmak üzere tasarlanmıştır. Deadline’lar önemli!

*Regular Programlar için son başvuru tarihi 1 Mayıs’tır.

Mühendislik Sıralamaları (Engineering Rankings)              

#17                         Delft University of Technology

#89                         Eindhoven University of Technology

#166                      University of Twente

#194                      University of Amsterdam

#233                      Utrecht University

Bilgisayar Bilimleri Sıralamaları (Computer Science Rankings)

#51-100                Delft University of Technology

#51-100                Eindhoven University of Technology

#51-100                University of Amsterdam

#101-150              Vrije University of Amsterdam                

#151-200              Utrecht University

Psikoloji Sıralamaları (Psychology Rankings)

#16                         University of Amsterdam

#46                         Radboud University

#48                         Utrecht University

#51-100                Erasmus University of Rotterdam                

#51-100                Leiden University

İşletme Sıralamaları (Business & Management Rankings)

#21                         Erasmus University of Rotterdam

#51-100                Tilburg University

#51-100                University of Amsterdam

#100-150              University of Groningen                

#201-250              Eindhoven University of Technology

Sebnem Erkek

MOR Academia Overseas Education Consultancy

Av Sureyya Agaoglu Sk. No:2/5 Uzal Apt, Tesvikiye,

Istanbul / Turkey 34365

+90 212 296 8387 / +90 532 372 8299

sebnem@moracademia.net