İngiltere’ de Yüksek Lisans Eğitimi

Yüksek lisans için zamanım yok demeyin! İngiltere’de  1 yıl içinde yüksek lisans derecesi alabilirsiniz…

Yüksek lisans eğitimi, lisans çalışmalarından elde ettiğiniz becerilerinizi kullanarak eğitimini aldığınız alanda ilerleyip tam bir uzmanlık sağlamanızı veya lisans eğitiminizden tamamen farklı alanlarda da kendinizi geliştirme fırsatı verir. İngiltere yüksek lisans eğitimi için en ideal ülkelerden biridir. Eğitim kalitesinin yüksek standartlarda olmasının yanısıra master programlarının süresinin 1 yıl olmasıda İngiltere’yi yüksek lisans eğitiminde en çok tercih edilen ülkesi yapmıştır.

Ayrıca İngiltere’de ülkemizde sunulan master programları dışında bir çok farklı alanda program sunulmaktadır. Master programları genellikle ders, laboratuar, seminerler, staj, tez- proje gibi modüllerden oluşur. Programlarin ilk 9 ayi ders, son 3 ayı tez-proje sürecinden oluşur.

İngiltere’de master programları genellikle Eylül- Ekim ayında başlar. Bazı üniversitelerde programlar Ocak –Mayıs döneminde de başlayabiliyor. Yüksek lisans son başvuru tarihi üniversitelere göre değişmektedir.Eylül ayında başlamayı planlıyorsanız Ocak ayına kadar başvurunuzu tamamlamanız tavsiye edilir.

İngiltere’de master eğitimi kabul koşulları okullara ve seçeceğiniz bölüme göre değişkenlik gösterir. Üniversitelerin genellikle istedikleri iyi bir lisans derecesidir. Bu da not ortalamanızın 3 ile 4 arasında olması demektir. Tek başına not ortalaması yeterli olmadığından program kabulünüzde referanslarınız, GMAT-GRE skorunuz, İngilizce yeterliliğiniz (IELTS-TOEFL skoru), stajlarınız, lisans eğitimi alırken yaptığınız projeler ve iş deneyimleriniz de çok etkili olacaktır.

Üniversiteler genellikle ingilizce yeterlilikte IELTS sınavında minimum 6.5 skoru isterler. Bazı bölümler ve üniversiteler IELTS sınavında minimum 7.0-7.5 istemektedir. Ayrıca güzel sanatlar, mimarlık gibi bölümlere başvuracaksanız çok güçlü ve fark yaratan bir portfolyoya sahip olmanız gerekmektedir.

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alabileceğiniz bazı bölümler; Hukuk, İşletme(MBA), Bankacılık, Risk Yönetimi, Mühendislik, Lojistik, Uluslararası Ticaret, Lüx Ürün Yönetimi, Pazarlama, Finans, Ürün Yönetimi, Mimarlık, Güzel sanatlar (İç mimarlık, animasyon, endüstriyel tasarım, moda tasarım vb.). Bu programların dışında yüzlerce farklı bölüm seçeneği sizleri bekliyor.

 Melike Şirin Çevikol

melike@moracademia.net

M : +90 532 3975565