İngiltere Üniversiteleri Başvuru Koşulları

İngiltere’de üniversite eğitimi planlıyorsanız 2016 Eylül başlangıçlı programlara hala başvuru şansınız var!

Dünyanın önde gelen üniversitelerine ev sahipliği yapan İngiltere, eğitimde şüphesiz ilk akla gelen ülkelerin başında gelir. Köklü eğitim sistemiyle, yenilikçi ve araştırma odaklı yapısı ile gelişen dünyaya uyum sağlamaktadır. Programlar, yenilikçi metodlar ön planda tutularak, öğrencinin daha çok katılım sağladığı bir yöntem ile sunulmaktadır.

İngiltere’de üniversite eğitimi 3 yıldır. Yabancı öğrenciler için International Foundation Program (Üniversite Hazırlık Programı) ile toplam eğitim süresi 4 yıldır. AP Course, IB Diploma, Fransız Bakaloryası, A Level diplomalarına sahip olan öğrenciler foundation programı okumaksızın “direct entry-Year 1” programına devam edebilir ve toplamda 3 yıl içinde üniversite programını tamamlayabilirler. Öğrencinin IELTS skoru, not ortalaması, okuduğu lise programı (IB programı, Fransız Bakaloryası vb) öğrencinin Year 1 kabulünde önemli rol oynar.

Hem direct entry hem de foundation programlarına halen başvuru kabul eden üniversitelerin tam listesini aşağıda bulabilirsiniz. Detaylı bilgi ve başvurular için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Anglia Ruskin University – Cambrdige Ruskin International College

– Cambridge’de bulunan İngiltere’nin en köklü üniversitelerinden biri olan Anglia Ruskin Üniversite’sinde lisans düzeyinde sunulan programlar ; Mimarlık, İç Mimarlık, İşletme, İletişim, Mühendislik, Fen Bilimleri ( genetik, biyoloji biyomedikal vb.), Güzel Sanatlar, Psikoloji, Uluslararsı İlişkiler vb. Yüksek lisans düzeyindeki hazırlık programları, MBA, Uluslarası İşletme.

Birmingham City University

Birmingham şehir merkezinde yer alan üniversitede sunulan lisans programları şunlardır; Mimarlık, Güzel Sanatlar, Ekonomi ve Finans, Hukuk, Mühendislik, Çevre Bilimleri ( şehir mühendisliği vb)

Yüksek lisans alanında üniversitede sunulan hazırlık programlarından bazıları; Güzel Sanatlar, Medya İletişim, Hukuk, İşletme ve Yönetim

Brunel University

Brunel Üniversitesi İngiltere’nin en iyi işletme okuluna sahip üniversitelerden biridir. Londra merkeze yakın kampüsü ile yabancı öğrencilere bir çok alanda eğitim fırsatı sunan üniversitede İşletme, Ekonomi, Hukuk ve Bilgisayar Bilimleri ( Computer Science), yüksek lisans düzeyindeki programlar ise İşletme ve Bilgisayar Bilimleri alanında sunuluyor.

Edinburgh Napier University

Edinburg şehrinde yer alan üniversite’de lisans düzeyinde alabileceğiniz programlar İşletme, Festival ve Event Yönetimi, Mühendislik, Turizm, Biyoloji ve Biyomedikal Bilimler, Mikrobiyoloji vb. Yüksek lisans düzeyinde sunulan programlar ise İşletme Finans, Tourism, Event Yönetimi.

Robert Gordon University

Robert Gordon Üniversitesi Aberdeen şehrinde bulunan büyük bir araştırma üniversitesidir. Lisans düzeyinde sunulan programlar, Finans, İşletme, Eczacılık, Mühendislik gibi programlar , yüksek lisans düzeyinde sunulan programlar ise,

İşletme ve Yönetim programlarıdır.

Swansea University

Swansea Üniversitesi İngiltere’nin en prestijli üniversitelerinden biridir. Sunulan programların çeşitliliği ve kampüs olanakları açısından öğrenci memnuniyetinin çok yüksek olduğu bir üniversitedir. Sunulan programlar arasında, İşletme, Mühendislik, Uluslarası İlişkiler, Siyaset Bilimi, Matemetik , Ekonomi programları vardır. Yüksek Lisans alanında ise İşletme ve Sağlık Bilimleri programlarıda sunulmaktadır. 

University of Hertfordshire

Hertfordshire Üniversitesi , Londra’ya 20 dakika uzaklıkta kampüsü eşsiz kampüs olanaklarına sahip aynı zamanda bir çok program seçeneği olan büyük bir üniversitedir. Üniversitede sunulan programlardan bazıları şöyledir, İşletme, Mühendislik, Fen Bilimleri, Hukuk, Güzel Sanatlar, İletişim , IT programları sunulmaktadır.

University of Plymouth

Plymouth Üniversitesi İngiltere’nin ilk 5 üniversitesi arasında yer alamkatadır. Büyük bir araştırma üniversitesi olan okulda sunulan lisans programları şöyledir; İşletme, Mühendislik, Denizcilik, Turizm, Hukuk, Pazarlama, Lojistik. Üniversite özellikle denizcilik ile ilgili sunulan programlar çok popüler ve tercih edilenler arasındadır. 

University of Portsmouth

Portsmouth Üniversitesi İngiltere’nin güneyinde yer alan orta ölçekli bir üniversitedir. Üniversite bünyesinde sunulan programlar ise , İşletme, Hukuk, Mühendislik, finans, Bilgisayar Bilimleri.

İNGİLTERE ÜNİVERSİTELERİNİN GENEL KABUL KOŞULLARI

– Türkiye’de LYS-LGS gibi sınav şartı aranmamaktadır.

Bu durumda herhangi bir üniversiteye yerleşmemiş olsanız bile başvurduğunuz üniversitenin kabul koşullarını karşıladığınız durumda İngiltere’de bir üniversiteye yerleşme şansınız olacaktır.

–       IELTS sınavından minimum 5.0 veya 5.5 skor almanız ( Foundation programı) veya Direct Entry için 6.0 veya 6.5 skor almış olmanız gerekmektedir.

Bu koşul üniversitelerin spesifik istediklerine göre değişebilir. Eğer İngilizceniz yeterli değil ise İngilizce Hazırlık programına kayıt olup hazırlığı bitirdikten sonra lisans programına başlayabilirsiniz

– Lise not ortalaması

Her üniversitenin öğrenciden istediği minimum bir not ortalaması vardır. İstediğiniz bölüme ve üniversiteye göre lise not ortalamanız ve bölüm derslerinizin notları kabulünüzde önemli rol oynar.

*** İngiltere’de üniversite ücretleri yıllık 10.000 Sterlin ile 15.000 Sterlin arasında değişmektedir. Buna ek olarak konaklama yeme içme gibi masraflar içinde yıllık 5.000 Sterlin ile 8.000 Sterlin arasında bir bütçe ayırmak gerekir. İngiltere’de burs olanakları çok kısıtlı olduğundan, üniversite başvurunuzu yapmadan önce eğitim bütçenizi ayırmış olmanızı tavsiye ederi

 

Başvurular ve detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

T: 212 2968387 – 212 2437352

M: 532 3975565 – 532 3728299