Kanada’da eğitim konusundaki son gelişmeler

university of ottowa

Kanada üniversitelerinin başvuru koşullarında son yıllarda olan değişiklikler bu konuda yeni bir yazı paylaşmayı zorunlu tutuyor. Geçtiğimiz son 2 yıl içerisinde Kanada, dünya genelinde oldukça popüler bir eğitim destinasyonu haline geldi. Gerek Amerika gerekse diğer ülkelerden bir çok öğrenci lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamlamak için Kanada üniversitelerini tercih etti.

McGill, University of Toronto, University of British Columbia, University of Waterloo başvurularında değişenler..

Kanada’da eğitime talebine olan artış haliyle Kanada’nin en önemli üniversitelerinden McGill, University of Toronto, UBC gibi Kanada metropollerinde konumlanan ve “Medical Doctoral Universities” kategorisinde yer alan araştırma üniversitelerin başvuru sayılarında çok ciddi bir artışa neden oldu. Aynı şekilde özellikle Mühendislik (Engineering) ve Bilgisayar Bilimleri (Computer Science) alanında Kanada’nın oldukça önemli üniversitelerinden olan University of Waterloo’nun başvurularında da ciddi bir artış söz konusu.

Öncelikle öğrencilerimizi ilgilendirecek en önemli değişiklik bu dört üniversitenin de kabul için istediği not ortalamalarının yükselmiş olması. Zira her sene başvuru yapan öğrencilerin GPA’leri doğrultusunda bir “admission average” belirleniyor. Kalifiye başvuru sayısı arttıkça istenen minimum not ortalaması da yükselmiş oluyor. Yine aynı sebepten fakültelerin isteyeceği not ortalamaları da birbirinden farklılık gösterebiliyor

Bu noktada üniversitelerin başvuru koşullarına ek olarak, başvuru yapacağınız fakültenin koşullarını iyice incelemenizi öneririm. Geçmiş yıllardan farklı olarak, üniversiteler bir önceki sene kabul edilen minimum admission average’larini web siteleri üzerinden yayınlıyorlar.

Dönem notlarınız belirleyici oluyor

Kanada’daki bir çok üniversite öğrencilerin 12. sınıf ilk dönem notları doğrultusunda bir değerlendirme yapar. Bir çok üniversite hala 12. sınıf ilk dönem notuna göre değerlendirme yapıyor olsa da, rekabetin yüksek olduğu McGill, Toronto, UBC gibi üniversiteleri hedefliyorsanız, 11. sınıf notlarınız da önem kazanıyor. Özellikle alan derslerinizde 11 ve 12. sınıf notlarınızı yüksek tutmak ilk ve en önemli hedefiniz olmalı.  Daha önceki yazılarımda sıkça bahsettiğim gibi, Kanada için transcriptinizdeki genel ortalamadan çok, başvurduğunuz bölümün prerequisite olan derslerindeki başarınız önemli. Yani Mühendislik düşünen bir öğrencinin Matematik, Fizik ve Kimya notları, İşletme düşünen bir öğrencinin Matematik notu mutlaka iyi olmalı.

University of Toronto’ya ne zaman başvurmalısınız?

Bu senenin önemli değişikliklerinden ve hatırlatmalarından biri ise, University of Toronto’ya başvuru yapacak öğrencileri ilgilendiriyor. Üniversitenin son başvuru tarihi 10 Ocak 2018, ancak şansınızı arttırmak istiyorsanız 1 Kasım 2017 tarihine kadar başvurunuzu yapmanızı öneriyorlar. Başvurunuzu yapmak için belgelerinizin, sınav skorlarınızın tamamlanmasını beklemeyin. Online başvurunuzu tamamlamış olmanız yeterli.

Kanada Üniversitelerine başvurularda nasıl fark yaratabilirsiniz?

Öncelikle akademik olarak notlarınızı ve konular hakkındaki bilgilerinizi kanıtlayabileceğiniz SAT, ACT gibi sınavları AP dersleri almanızı kesinlikle öneriyorum. SAT Kanada üniversitelerinin zorunlu tutmadığı bir sınav, ancak başvuru aşamasında iyi bir SAT skoru ile kabul şansınızı arttırabileceğinizden emin olabilirsiniz. SAT hazırlığının uzun bir süreç alacağını bilmek gerekir. “Hazırlık dönemi öğrencinin okul notlarını etkilememelidir” uyarısını tam da burada yapmak gerekir. Bu okulları etkilemek için 1400 ve üzeri bir skoru hedeflemenizi öneririm.

Şayet pre-requisite olan derslerinizden biri düşükse SAT Subject Test almayı deneyebilirsiniz.

Üniverste başvuruların video mülakat nasıl yapılıyor?

Supplemental Forms / Video Interview

University of British Columbia, University of Toronto, ve University of Waterloo gibi bazı üniversiteler bazı fakülte başvurularında öğrenciden ayrıca bir profil oluşturmalarını istiyorlar. Bu profilde bu güne kadar aldığınız ödüller, başarılarınız, katıldığınız aktiviteler gibi CV bilgilerinize ek olarak spesifik soruları cevaplamanızı istiyorlar. Araştırdığınız bir konuyu, bir projeyi, dünyaya ve çevrenize bakış açınız değiştiren bir olayı, neden bu bölümde okumak istediğinizi vb. anlatmanızı istiyorlar.

Bu profilin bir parçası da video interview. Bu kısım öğrencilerimizi başlangıçta heyecanlandırıp endişelendirse de, yıl boyunca başvuruları için yaptığımız hazırlıklar ile bu aşamayı başarıyla tamamlıyorlar. Video interview başvurunuzun zorunlu bir parçası. Size yöneltilecek sorular bilgi içeren sorular değil, doğru ya da yanlış cevap seklinde değerlendirme yapılmıyor. Sizi, yeteneklerinizi, hedeflerinizi biraz daha yakından tanımak istiyorlar. Önceden hazırlayıp yükleyeceğiniz bir video mülakatı değil, portal üzerinden hesabınız oluşturup deneme sorular ile biraz çalıştıktan sonra time-based video sorularınızı görüyorsunuz. Videoları tamamlamak için size verilen sure 1,5-3 dk gibi bir süre oluyor. Bu aşamada videoyu tamamlamak için tek bir şansınız olacak. Genellike 2 video sorusu bir de essay sorusuna cevap vermeniz gerekiyor.

Soruların içerikleri, mülakatın ingilizce verilmesi ve sürenin azlığını düşündüğümüzde öğrenciler heyecanlanmakta haklılar:) Verdiğiniz bu video mülakatta özgün, doğal ve kendiniz olmanız önemli.

Kanada Üniversiteleride artan eğitim ücretleri

Kanada’da okuyacağınız üniversiteyi ve bölümü seçerken eğitim ücretlerini yeniden kontrol etmenizi tavsiye ederim, zira Kanada’daki önemli değişikliklerden biri de bu. Özellikle Mühendislik (Faculty of Engineering) ve İşletme (Business/Commerce Schools) programlarının ücretleri Kanada genelinde bir artış söz konusu. Kanada genelinde program ücretleri 25.000 CAD civarında, ancak belli üniversiteler ve fakültelerde eğitim ücretlerinin yükseldiğini görüyoruz.

University of Toronto’nun program ücretleri 40.000-56.000CAD aralığındayken, McGill University’de fakülteye göre geniş bir skalada. Bachelor of Arts (Economics dahil) 19.000 CAD, İşletme ve Mühendislik programları ise 33.000-38.000 CAD aralığında. University of Waterloo’da ise Mühendislik programları 42.000 CAD iken BA programları 25.000 CAD civarında. UBC’de ise program ücretleri 40.000-49.000 CAD aralığındadır.

Önemli araştırma ünivesitelerinden University of Alberta (Edmonton), University of Manitoba (Winnipeg), Dalhousie University (Halifax) 15.000-21.000 CAD aralığında değişen eğitim ücretleriyle kampus hayatını tercih eden uluslararası öğrenciler için önemli bir alternatif oluşturuyorlar. Şehir üniversitesi tercih edecekseniz, gerek program kalitesi, gerek ücretler gerekse lokasyonu doğrultusunda Concordia University (Montreal) değerlendirmenizi önereceğim seçeneklerden.

Fransız Liselerinde okuyan öğrenciler için University of Ottawa’nın sağladığı fiyat avantajı!

Geçtiğimiz senelerde Fransız Lisesinde okuyan öğrencilerimizin en çok tercih ettiği seçeneklerden biri de önemli bir araştırma üniversitesi olan ve bilingual (Ingilizce ve Fransızca) eğitim veren University of Ottawa oldu. Diğer bilingual üniversitelerden farklı olarak, bu üniversitede programınıza sadece Ingilizce, sadece Franzıca ya da her iki dilde de devam edebiliyorsunuz. Fransızcadan devam eden öğrencilerin ödedikleri eğitim ücreti ise Kanadalı öğrencilerin ödedikleriyle aynı. Yani yıllık ödeyeceğiniz eğitim ücreti 7.000-10.000 CAD arasında değişiyor. (Mühendislik programlarında uluslararası öğrenciler 35.000-40.000 CAD öderken, Fransızcadan devam eden uluslararası öğrenciler 10.000 CAD ödüyorlar) Tek koşulunuz her dönem minimum 9 krediyi (3 ders) Fransızca almak. Bu, üniversitenin verdiği bir burs değildir. “International Differential Tuition Fee Exemption” denilen bir durumdan yararlanırsınız. 80% ve üzeri not ortalaması olan öğrenciler ayrıca yıllık 1.000-2.000 CAD burs da alabilirler.

Ottawa şehri Montreal ile Toronto arasında yer alıyor ve aynı zamanda ülkenin de başkenti. Öğrencilerimize kesinlikle önerdiğimiz seçeneklerden.

Sorularınız için her zaman danışabilirsiniz 🙂

Sevgiye kalın,

Şebnem Erkek
(532) 372 8299
sebnem@moracademia.net