PORTFOLYO HAZIRLIK

Mimarlık ve Tasarım (grafik tasarım, endüstriyel tasarım, iç mimarlık) gibi alanlarda İngiltere, Kanada, Amerika, Fransa, Hollanda, İtalya’da yer alan yüksek öğretim kurumları oldukça iddialı ve popüler programlar sunuyor. Üniversitelerin aldıkları başvuru sayısındaki artışa bağlı olarak, programlardan kabul almak her sene biraz daha rekabetçi bir hal alıyor. Bu program başvurularından başarılı sonuçlar almanızın en büyük kriteri hazırlayacağınız portfolyonuz.

2020 – 2021 akademik yılı için yurtdışı üniversiterinde sunulan Art & Design, Mimarlık gibi programlara başvuru yapacak olan öğrencilere Portfolyo Hazırlık Çalışmalarına başlamalarını öneriyoruz. Başvuru yapacağınız ülke ve programa göre değişiklik gösterse de, portfolyonuzu okullara teslim etmeniz gereken tarih Ocak 15- Mart 1 aralığında olacaktır.

Workshop’lar ve birebir etüd çalışmaları için sınırlı sayıdaki kontenjanımızdan yararlanmak isteyen öğrenciler / veliler randevu ve bilgi için bize ulaşabilirler.

Neden MOR Atölye?

* Hedeflediğiniz üniversitelerden kabul almanız için tüm bilgi ve deneyimimizi öğrencilerimizle paylaşıyoruz. Mimarlık ve Tasarım programları, yerleştirme konusunda en iddialı olduğumuz programların başında geliyor. Öğrencilerimizin kabul aldığı üniversitelerden bazıları: (QS Wold Ranking in Architecture and Build Environment 2019 verilerine göre)

* UCL ( # 1)
* École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Belleville, Fransa (her sene 20 uluslararası öğrenci kabul eder)
* University of Waterloo ( # 100 – 150)
* University of Toronto ( # 39 )
* University of Sheffield ( # 21)
* Newcastle University ( # 50-100)
* University of Nottingham ( # 100 – 150)

Bunun yanında, bu sıralamalarda yer almayıp dünyanın en iyi tasarım okulları arasında yer alan:

* University of Arts London
* NABA
* Domus Academy
* OCAD

* Çalışmalarımızın içeriği sadece okuldan kabul almanızı değil, aynı zamanda programa başladığınızda ihtiyacınız olan bilglere sahip olmanızı sağlıyor. Bir çok öğrenci, üniversitelerden kabul almasına rağmen ilk dönem alan dersleri ile ilgili büyük zorluklar yaşıyorlar. Özellikle Tasarım ve Mimarlık eğitimi almak isteyen öğrencilerin, temel tasarım ile ilgili bilgilere hakim olması gerekiyor. Bir çok üniversite, temel tasarımla ilgili donanıma sahip olduğunuzu varsayıyor. Diğer bir deyişle, sadece plastik sanatlar, kara kalem, observational drawing gibi çalışmalarınız Güzel sanatlar Fakülteleri için yeterli olabilse de Design ve Mimarlık alanlarında size yeterli altyapıyı sağlayamayabiliyor. MOR Atölye bünyesinde ortografik, izometrik, perspektif çizim, temel tasarım, modelleme ve illüstrasyon ve farklı medium uygulamalarını içeren birebir ders konuları ile ihtiyacınız olan altyapıyı sağlarsınız.

* Öğrencilerimizden aldığımız geri bildirimler doğrultusunda 3. sınıf projelerinde dahi portfolyolarındaki çalışmalardan yararlanabiliyorlar.

* Sunum tekniklerini öğrenmeniz tasarımınızı güçlendiriyor ve fark yaratmanızı sağlıyor. Hazırladığınız projeler kadar bu projeleri sunarken kullanılan yazılımları öğrenmeniz, hem akademik hem de iş hayatınızda başarıya ulaşmanızı sağlıyor. İster bir ev tasarlayın isterseniz de insanların hayatını kolaylaştıracak endüstriyel bir ürün. Tasarım yapmanın sadece yetenekle ilgili olmadığının altını çiziyoruz. Önemli olan yaratıcı sürecin adımlarını sistemli ve analitik olarak portfolyonuza yansıtmanız. Tema oluşturma, yaratıcılık, problem çözme odaklı yaklaşımınızla eğitim sürecinizde fark yaratabilmeniz hiç de zor değil.

 

Şebnem Erkek
Director
sebnem@moracademia.net
+90 (212) 296 8387
+90 (532) 372 8299