University of Waterloo Mühendislik Programları ve Başvuru Koşulları

Yurtdışında Mühendislik eğitimi almayı düşünüyorsanız, araştırmalarınızda karşınıza öncelikli çıkan okullardan biri University of Waterloo olacaktır. Kanada’nın Ontario eyaletinde yer alan üniversite özellikle Mühendislik, Mimarlık ve Bilgisayar Bilimleri (Computer Science) alanlarında oldukça önemli üniversitelerden biridir. University of Waterloo ve başvuru koşulları ile ilgili önemli başlıklar şöyledir.

*Dünyanın en iyi ilk 50 Mühendislik okulu arasında yer alır. QS World University Rankings’e göre Computer Science alanında dünya sıralamasında 22. sırada yer alır.

*Kanada’nın en inovatif üniversitesidir.

*Co-op ismi verilen stajlı programlar konusunda Kanada’nın en geniş ağına sahip üniversitelerinden biridir. Mühendislik programlarının bir çoğunda co-op dönemi zorunludur. Her program için belirlenen co-op programı farklıdır. Bir programın co-op olarak sunulması üniversite seçimlerinde oldukça etkili faktörlerden biri. Günümüzde en iyi üniversiteden mezun dahi olmuş olsanız, tek başına bir lisans derecesi kariyer hedeflerinize ulaşma konusunda yetersiz kalabiliyor. Hangi üniversiteden mezun olduğunuz kadar, öğrencilik dönemini nasıl geçirdiğiniz de önemli. Co-op dönemi ile öğrenciler üniversitenin ilk yılı itibariyle eğitim gördükleri alanlarda profesyonel iş deneyimine sahip olurlar. Aylık 3.500-4.500 CAD civarında ücretlerle çalışarak henüz okurken para kazanmanın keyfini yaşayabilir, kurduğunuz iş bağlantıları sayesinde mezun olduktan sonra bir iş teklifi alabilirsiniz. Kanada’da mezun olduktan sonra devletin size vereceği 3 yıl çalışma izninden yararlanabilmenin en doğru yollarından biri co-op programları olacaktır. University of Waterloo co-op programındaki başarısıyla adından söz ettirir. Bu yüzden mezun olan öğrencilerin iş bulma yüzdesi oldukça yüksektir.

*2017/2018 öğretim yılında araştırmaya ayırdığı bütçe 72.5 milyon Kanada dolarıdır.

*University of Waterloo’da Mühendislik programlarında eğitim metodu, diğer Kanada üniversitelerinde olduğu gibi takım çalışması, problem çözme becerileri, kuvvetli iletişim becerileri, analitik düşünme gibi özellikler gerektirir. Bu yüzden başvuru aşamasında, öğrencilerden kendilerini daha iyi ifade etmelerini sağlayacak AIF – Application Information Form isimli bir form doldurmaları istenir. Lise boyunca katıldıkları aktiviteleri listelemeleri, bu üniversiteyi tercih etme nedenleri istenir. Neden bu bölümü ve üniversiteyi tercih ettiklerini anlatacakları kısa sorulara cevap vermeleri istenir. Önemli olan yaptığınız aktivitelerin sayısı değil, içeriğidir. Lise eğitiminiz boyunca problem çözme ve takım çalışması ile ilgili aktiviteler, gönüllü katıldığınız projeler ile bu eğitim sistemine ve program içeriğine uyum sağlayacağınızı göstermeniz beklenir.

*Başvurularınızdaki bir diğer aşama video mülakattır. Sizden karşınıza soru havuzundan çıkacak 2 soruya yanıt vermeniz istenir. Video mülakat opsiyonel olsa dahi öğrencilerimize bu kısmı kesinlikle tamamlamalarını öneriyoruz.

*Kanada Mühendislik eğitimini en iyi sunan ülkelerden biridir. Ancak programları başarıyla tamamlamak güçlü bir performans gerektirir. 12. sınıfta aldığınız Matematik, Fizik ve Kimya derslerindeki bilginizin kuvvetli olması, sadece kabul almanızı sağlamayacak, aynı zamanda da programda başarılı olmanız için gerekli olan altyapıyı sağlayacaktır. Alan derslerinde kuvvetli olmayan öğrencilerin sistemde zorlanması kaçınılmazdır.

*Kanada’da iyi bir üniversitede okumak için SAT ya da AP sınavları zorunlumudur? Bir çok üniversite için bu sınavlar zorunlu değildir. Ancak çok fazla başvuru alan University of Waterloo gibi üniversiteler için iyi bir SAT ya da AP skoru kabul edilmeniz konusunda etkili olacaktır. Aynı zamanda, üniversitenin ilk yılında derslerde daha rahat etmenizi sağlayacaktır. AP ve IB derslerini transfer edebilirsiniz.

University of Waterloo Mühendislik fakültesi tarafından sunulan programlar:

Architectural Engineering
Architecture
Biomedical Engineering
Chemical Engineering
Civil Engineering
Computer Engineering
Electrical Engineering
Environmental Engineering
Geological Engineering
Management Engineering
Mechanical Engineering
Mechatronics Engineering
Nanotechnology Engineering
Software Engineering
System Design Engineering

University of Waterloo ve diğer mühendislik fakültelerine başvurularınız konusunda danışmanlık hizmetimizden yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

Şebnem Erkek
Director
sebnem@moracademia.net
+90 (212) 296 8387
+90 (532) 372 8299