Yurdışında Tasarım ve Mimarlık Programlarına Hazırlık

Portfolio Hazırlık Dersleri

Yurtdışında sunulan Mimarlık, Güzel Sanatlar, Tasarım gibi programlara başvuru yapmanın en önemli koşulu üniversitelere sunacağınız portfolio’nuzdur. Portfolio, Art & Design alanında bugüne kadar yaptığınız tüm çalışmaları ekleyebileceğiniz, yaratıcılığınız teknik bilgileriniz, çizim yeteneğiniz ve problem çözme becerilerinizi bir tema çerçevesinde gösterebileceğiniz çalışmalar bütünüdür.

Üniversitelerin nasıl bir portfolio istedikleri oldukça geniş ifade edilir, Ortalama 10-20 parça çalışma sunmanız istenir. Sizlerden, farklı medium’ları kullanıyor olmanız beklenir. Çalışmalarınızda sadece yeteneğinizi değil, problem çözme becerilerinizi, tekniğinizi ve yaratıcılığınızı da görmek isterler. Kendinizi, yeteneklerinizi, düşünme metodunuzu en iyi şekilde ifade eden çalışmaları seçmeniz en temel noktalardan biridir.

Portfolio hazırlama sürecini sadece okullardan kabul almak için gerekli bir adım olarak görmemeli, okula devam ederken başarılı olmanızı sağlayacak en önemli faktör olarak değerlendirmelisiniz. İlk sene alacağınız derslere zemin hazırlayacak temel tasarım, modelleme, konsept geliştirme gibi konularda yetkin olmanız programın gerekliliklerinden biri olacaktır.

Mor Academia olarak sunduğumuz portfolio danışmanlığı kapsamında temel tasarım, teknik çizim, desen çalışması, modelleme, illüstrasyon, farklı medium uygulamalarını içeren birebir dersler alırsınız. Projenizin hazırlama, yapılandırma ve sunma aşamalarının nasıl olacağını öğreniyor olmanız, üniversitede okuyacağınız derslerde sizden beklenen sunum tekniklerine de hakim olmanız anlamına gelir.

Portfolio derslerine ne zaman başlamalısınız?

Portfolio derslerine olabildiğince erken başlamanızı öneriyoruz. İdeal olan, mimarlık tasarım gibi  programlara hazırlanan öğrencilerin 9 ve 10. sınıflar itibariyle çalışmalarına başlamalarıdır. Ancak her öğrenci farklı bir performans gösterir. 4-6 aylık çalışmayla oldukça başarılı portfolio’lar hazırlayan bir çok öğrencimiz University of Newcastle, NABA, University of Kent, University of Toronto gibi bu alandaki en önemli üniversitelerden kabul alabildiler. Dersler dışında çalışmalara ne kadar zaman ayırabileceğiniz, başarılı bir portfolio için önemli bir kriterdir. Genel kanının aksine, portfolio hazırlığı ya da Mimarlık ve tasarım gibi alanlarda okumak sadece yetenek değil, analitik düşünme, disiplinli çalışma, problem çözme becerileri ve yüksek motivasyon gerektiren bir süreçtir.

Art & Design / Mimarlık Yaz Okulları

Portfolio çalışmalarınıza ek olarak, yaz döneminde katılabileceğiniz spesifik alanlara yoğunlaşan bir çok pre-college programı sunulur. Oxford, Cambridge, Imperial College, UCL, Parsons, Emily Carr, Paris College of Art gibi Mimarlık ya da Tasarım alanlarında öncü okullar bünyesindeki yaz programlarında, öğrenciler grup çalışmalarına katılıp projeler geliştirirler. Yaptığınız bu projeleri, üniversite başvuruları için hazırlayacağınız portfolio’nuza ekleyebildiğiniz gibi, meslek olarak seçeceğiniz alanları daha iyi tanıma fırsatı yakalarsınız. Yaz okullarıyla ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yerleştirme yaptığımız üniversitelerden bazıları

École Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Belleville

UCL

University of Toronto 

McGill University

University of Waterloo

University of Arts London

University of Sheffield

University of Newcastle

Carleton University

Ryerson University

University of Kent

OCAD

Concordia University

University for the Creative Arts

NABA

Domus Academy

IED

Kabul edilen portfolio örneklerini görmek, derslerimiz hakkında bilgi almak ve kendi çalışmalarınız konusunda fikir almak isterseniz aşağıdaki numaralardan bize ulaşabilirsiniz.

Şebnem Erkek

Director

sebnem@moracademia.net

+90 (212) 296 8387

+90 (532) 372 8299