Geleceğiniz Burada; University of British Columbia

British Columbia Üniversitesi Kanada’nın en iyi ilk 3 üniversitesi arasında yer almaktadır. Hem sunduğu programların çeşitliliği hem de kampüs olanakları açısından dünya sıralamasında da önemli bir yere sahiptir. Times Higher Education’ın yaptığı sıralamaya göre UBC, 2017 yılında dünyanın en iyi 36. üniversitesi olarak sıralamada yerini aldı.

British Columbia Üniversitesi kısa adıyla UBC Kanada’da üniversite eğitimi almayı planlayan öğrenciler için ilk seçenekler arasındadır. UBC, Vancouver ve Okanagan olmak üzere 2 ayrı kampüsten oluşmaktadır. Vancouver Kampüsü yabancı öğrenciler tarafından daha fazla tercih edilmektedir.

Dünyanın en iyi ilk 30 üniversitesi arasında yer alan UBC, giriş koşulları olarak Kanada’nın en seçici üniversitelerinden biridir. Artan talep ile de doğru orantılı olarak British Columbia Üniversitesi’ne kabul alabilmeniz için sadece akademik başarınız yeterli değildir. Aynı zamanda başvuru yapan öğrencinin referansları, sosyal yönü, kendini ve hedeflerini nasil ifade ettiği de başvurularda önemli rol oynar. Lise eğitiminiz boyunca katıldığınız projeler, yaptığınız gönüllü çalışmalar, aldığınız ödüller gibi çok yönlülüğünüzü, hedeflerinizi ve vizyonunuzu gösterebileceğiniz aktiviteleri bu kişsel profilde güçlü ve etkili bir şekilde ifade edebilirsiniz.Ayrıca hazırlayacağınız bu kişisel profiliniz burs almanızda büyük oranda etkisi olacaktır.

Kanada’nın en seçici ve prestijli üniversitelerinin başında gelen University of British Columbia, Vancouver kampüsünde 12, Okanagan Kampüsünde 7 fakültesiyle bir çok farklı programı birarada sunuyor.

Kabul koşulu olarak ilk etapta lise not ortalamanız önemlidir. Eger IB Diploma programında eğitim alıyorsanız minimum predicted grade ( tahmini diploma notu) olarak 28 olmasını ister ama bu minimum puan hiç bir zaman kabulünüzü garanti etmez. Akademik olarak yeterli olmanızın dışında İngilizce yeterliliğinizin IELTS’de minimum 6.5, TOEFL’da ise minimum 86 olması istenmektedir.

Öğrenci akademik olarak yeterli olup, minimum IELTS veya TOEFL skorunu karşılayamadığı durumda UBC‘de Vantage College‘da bir sene hazırlık okuma imkanı sunulmakta. Vantage College,  yabancı öğrencilerden minimum IELTS sınavından 5.5, TOEFL sınavından 70 skor istemektedir.

University of British Columbia‘nın  yıllık ücreti 34.000 Kanada doları ile 45.000 Kanada Doları arasında değişmektedir. Üniversite yurtlarında konaklama ücreti ise ortalama 10.000 – 12.000 Kanada Doları arasındadır.University of British Columbia yabancı öğrencilere giriş bursu ( entrance scholarship) şansı tanımaktadır aynı zamanda öğrenciler bu bursun devamlılığını üniversiteye girdikten sonra da başarı ile sürdürebilirler.

Kanada’nın en iyi İşletme Okullarından (Sauder School of Business ) birine sahip olan University of British Columbia bünyesinde bir çok farklı program sunulmaktadır. Sauder School of Business bünyesinde Bachelor of Commerce programı altında 3. Sene itibari ile uzmanlaşacağınız alanlar Finans/ Finans , Genel İşletme Yönetimi/ General Business Management, Muhasebe/ Accounting ,Gayrimenkul Yönetimi/ Real Estate, Lojistik / Transportation and Logistic , Pazarlama/ Marketing, Girişimcilik/ Entrepreneurship, İnsan Kaynakları / Organizational Behavior & Human Resources, Global Tedarik Zinciri Yönetimi / Global Supply Chain Management.

University of British Columbia ‘da aynı zamanda Mühendislik/ Faculty of Engineering, Mimarlık/ Faculty of Architecture, Fen Bilimleri / Faculty of Science , Sosyal Bilimler/ Faculty of Arts bünyesinde bir çok program sunulmaktadır. UBC’de en çok tercih edilen programlar arasında Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Kimya & Biyoloji Mühendisliği, Entegre Mühendislik , Biyoloji, Biyokimya, Bilgisayar Bilimleri, Psikoloji, Uluslararası İlişkiler, Medya İletişim, Siyaset Bilimleri gibi daha seçebileceğiniz yüzlerce program mevcuttur.

Başvurular Eylül ayında başlar ve son başvuru tarihi 15 Ocak’tır. Tavsiyem son başvuru tarihine bırakmadan bir an önce başvurmanız olacaktır.

Melike Şirin Çevikol

melike@moracademia.net

M : +90 532 3975565