Kanada’da Lise Eğitimi

Lise Eğitiminde Kanada’yı Seçmeniz için Geçerli Nedenler

Kanada’nın eğitim almak, yaşamak ve çalışmak için mükemmel bir yer olduğunu biliyoruz. Öncelikle önemli bir konuda bilgilendirmek isterim sizleri. Kanada Eğitim Bakanlığı veya Kanada Devleti öğrencilerin devlet veya özel liselere yerleştirilebilmek için herhangi bir sınav düzenlememektedir ve liseye giriş için herhangi bir sınava girmiş olma şartı aramamaktadır. Kanada’da lise eğitimi alabilmek için okulların kabul aşamasındaki en önemli kriterleri öğrencinin ders notları ve İngilizce seviyesidir.

Kanada’da lise eğitimi de son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. Kanada’da lise eğitimi almak isteyenler için aklımıza gelen nedenleri sıraladık.

Yüksek Kaliteli Lise Eğitimi

Birleşmiş Milletler 2017-18 İnsani Gelişme Endeksi’nde Kanada dördüncü sırada yer alıyor. Kanada yaşam standardı, özellikle eğitim sistemi, barınma, kültürel ve dinlenme tesisleri, sağlık sistemi, kamu güvenliği ve turist olanakları açısından son derece yüksek kalitede. Hatta yapılan araştırmalar eğitim sisteminin kalitesi bakımından Kanada’yı en iyi performans gösteren ülke olarak gösteriyor. Uluslararası üniversiteler Kanada’da eğitim almış olan mezun öğrencilerin üniversite eğitiminin zorluklarına hazır olduklarını kabul ediyor.

 

Çift Dilli Eğitim – Bilingual Eğitim

İki dilli bir eğitim beynin yürütme işlevini güçlendirir. Araştırmalar, iki dilli öğrencilerin aynı anda iki dili kullanabilmeleri, tutarlı bir şekilde geçiş yapmaları nedeniyle, engelleme ve çalışma belleği gibi işlevler için beceriler geliştirdiğini göstermektedir. Aynı zamanda iki dilli bir eğitim hem üniversite hem de kariyer fırsatlarını genişletir. Kanada bu konuda da önde gelen ülkelerden biri konumunda.

Sosyal ve Kültürel Alan

 Üniversite eğitimi sadece sınıflarda alınan derslerle sınırlı olmadığından Kanada’da lise eğitimi alan öğrenciler sosyal ve kültürel ortama uyum açısından da daha avantajlıdır. Normal şartlarda liseden üniversiteye geçiş tüm öğrenciler için zordur ve uyum süreci gerektirir. Ancak Kanada’da lise eğitimi alan uluslararası öğrenciler için bu geçiş süreci daha yumuşak olacaktır.

Kuzey Amerika Tarzı Eğitime Hazırlık

 Kanada eğitim sistemi öğrenci katılımını ön planda tutan ve daha işbirlikçi bir öğretmen-öğrenci dinamiğine dayalıdır. Kuzey Amerika tarzı olan bu eğitimde uluslararası öğrenciler üniversite eğitimine akademik olarak daha kolay adapte olurlar.

Uygun Fiyatlı Eğitim

Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve İsviçre gibi lise eğitiminde tercih edilen ülkelere göre hem eğitim ücretleri hem de yaşam ücretleri olarak daha uygundur. Kanada’da lise eğitimi 1 yıllık eğitim ve barınma ücreti dahil 25.000 CAD -60.000 CAD arasındadır.

Dünyaca Ünlü Üniversitelere Geçiş

 Kanada’daki okullar özellikle 10. sınıftan sonra daha çok öğrencinin ilgilendiği alana yoğunlaşır. Türkiye’deki liselerde verilen dönem başına 15 dersi bulan yoğun programa göre Kanada’daki liseler öğrencinin hedeflerine, yetenek ve ilgi alanlarına odaklı ders vermeyi seçmiştir. Kanada liselerinde dönem başına ortalama olarak 5-7 ders verilmektedir.

Times Higher Education’ın Dünya Üniversite Sıralamasına göre 26 Kanada üniversitesi dünyanın en iyileri arasında yer alıyor. Ayrıca Kanada liseleri, öğrenciyi Kanada dışında kalan dünyaca ünlü üniversitelere yerleştirme konusunda da oldukça deneyimlidir.

 

Kanada’da Lise Eğitim Ücretleri

Kanada’da lise eğitiminin yıllık ücretleri ortalama olarak 25.000 Kanada Doları ile 75.000 Kanada doları arasında değişmektedir.  Özel  ve devlet liselerinin ücretleri farklılık gösterebiliyor. Tabi seçeceğiniz şehir ve program ( IB Bakalorya vs)  fiyat değişikliğini etkileyen faktörler arasında.

Peki Kanada’da lise eğitimi için okul seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor biraz da bundan bahsedelim.

  • Öncelikle seçeceğiniz okulun yabancı öğrenci kabul ediyor olması gerekmektedir. Zira bazı devlet liseleri yabancı öğrenci kabul etmiyorlar.
  • Okulların sunduğu konaklama seçeneklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Birçok devlet lisesi sadece aile yanı konaklama seçeneği sunmaktadır. Eğer kampüs içerisinde konaklamak istiyorsanız, buna uygun okullar seçilmelidir.
  • Öğrencinin İngilizce seviyesi lise başvurularında önemlidir. Şayet öğrencinin İngilizce seviyesi akademik eğitim için yetersiz ise mutlaka İngilizce hazırlık dersleri de sunan bir okul seçilmelidir.
  • Lokasyon özellikle Türkiye’den giden öğrenciler için önemli bir konudur. Başvuru için seçeceğiniz okulun büyük şehirde mi yoksa küçük bir kasabada mı olduğuna, genel anlamda sosyal hayat gibi konulara da dikkat etmenizi tavsiye ederim.
  • Güvenlik Kanada için önemli bir konu olduğundan Kanada’nın genelinin güvenli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu konuda içiniz daha rahat olabilir ama mutlaka öğrenci gitmeden karşılaşabileceği güçlükler, uyması gereken kurallar konusunda bilgi sahibi olması uyum sürecini daha kolay geçmesine yardımcı olacaktır.

Siz de çocuğunuz için Kanada lise programları ile ilgili bilgi almak isterseniz danışmanlık görüşmesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Melike Şirin Çevikol

melike@moracademia.net

M: 0 532 397 55 65

Bu alana Hakkında yazısı gelecek !!!