University Of Toronto Başvuru Koşulları 2018

University Of Toronto Başvuru Koşulları 2018

University of Toronto, Kanada’nın ve dünyanın en önemli üniversitelerinden biri. Toronto şehir merkezinde konumlanan bu önemli araştırma üniversitesinde çok fazla sayıda bölüm seçeneğiniz bulunuyor. Uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerin başında Mühendislik, İşletme, Computer Science, Mimarlık, Psikoloji, Ekonomi geliyor. Her ne kadar Tıp, Hukuk gibi alanlarda da dünyanın önemli araştırma üniversitelerinden biri olsa da, bu programlar uluslararası öğrencilere açılmadığı için, tercih sebebi olamıyor.

University of Toronto’da en çok tercih edilen bölümler hangileri?

Mühendislik, Computer Science ve İşletme fakülteleri bu üniversitenin en “competitive” fakülteleridir. Aldıkları başvurular doğrultusunda, bu fakültelerin istediği not ortalamaları son yıllarda oldukça yükseldi. Bu programların sunuluş biçimleri oldukça etkileyicidir. Mühendislik fakültesi öğrencileri henüz lisans seviyesindeyken pek çok önemli proje ve buluşa imza atarlar. Ancak Mühendislik programının gerek ders programı gerekse ders içerikleri açısından ağır olduğunu da bilmeniz gerekir. PEY (Professional Experience Year) öğrencilere 3. sınıfı bitirdiklerinde 1 sene boyunca çalışma olanağı sağlar. Not ortalaması yeterli olan öğrenciler, dünyanın önde gelen çok uluslu şirketlerinde staj yaparken yılda 35.000-100.000 CAD  aralığında yıllık net maaş kazanabilirler. Co-op da denilen bu çalışma opsiyonları, öğrencilerin kariyer planlamaları için önemli bir adımdır. Lisans programınız bittikten sonra devletin size sağlayacağı 3 senelik çalışma iznini verimli değerlendirmeniz için önemli bir başlangıç olacaktır.

Her bölüm için kabul koşulları aynı mıdır?

Kanada’daki bir çok üniversitede olduğu gibi, University of Toronto’da da her fakültenin kabul koşulları değişiklik gösterir. Mühendislik fakültesi başvurularında öğrencilerin Matematik, Fizik ve Kimya derslerinin her birinde yüksek ortalamalara sahip olmaları beklenir. İşletme ve Computer Science başvurusu yapan öğrenciler içinse Matematik dersi çok önemli. Matematiği düşük olan bir öğrencinin genel not ortalaması (GPA) çok yüksek olsa dahi bu bölümler için kabul alması düşük bir ihtimal olur. Ekonomi, Politika, Uluslararası İlişkiler gibi alanlarda spesifik bir ders gözetilmez.Toplamda 6 dersiniz değerlendirmeye alınır.

Akademik Not ortalamanız

University of Toronto için 9. sınıf itibariyle not dökümünüzü okula sunmanız gerekir. Ancak en çok dikkat edilecek notlarınız 11 ve 12. sınıfın ilk dönemleri olacaktır. Genellikle 12.senenin ilk dönem notlarını görmeden bir karar vermezler.   

Admission Category Grade Range

Computer Science low 90s

Humanities low to mid 80s

Life Sciences low to mid 80s

Physical and Mathematical Sc. low to mid 80s

Rotman Commerce mid to high 80s

Social Sciences low to mid 80s

Engineering Science Low 90’s

TrackOne/ Undeclared; High 80’s

Chemical Engineering; Computer Engineering; Electrical Engineering

All other Core 8 programs Mid 80’s

Scarborough  & Mississauga Low 80’s

IELTS / TOEFL skorunuz

Universitenin istediği IELTS skoru 6.5 (her band minimum 6.0) TOEFL içinse 100 (writing minimum 22). Ancak TOEFL skorunuz 89-99 aralığındaysa, (writing minimum 19-21) skorunuz kabul edilebilir.

Bu skorları sağlayamayan öğrenciler için International Foundation Program isimli bir program tasarlanmıştır.  IELTS skoru minimum 5.0 (writing minimum 5.5)  olan öğrencilerin katılabileceği bu programda, öğrenciler fakültelerinden şartlı kabullerini almış olur. İlk sene dil dersine ek olarak, bölümden de 1 ders alırlar. İlk senenin sonunda akademik programlarına başlayabilirler.

Lise boyunca katıldığım aktiviteler okulun değerlendirmesini etkiler mi?

Başvurduğunuz fakülte / programa göre aktiviteleriniz ve hazırlayacağınız diğer dosyalar önemli olacaktır. Mühendislik başvuruları için, öğrencilerden lise boyunca katıldıkları aktivitelerini, aldıklar ödülleri, katıldıkları yarışmaları; SAT, AP gibi sınav skorlarını kısaca öğrenciyi bütün olarak tanımalarına imkan sağlayacak Online Student Profile’ı tamamlamaları istenir. Bu profilin bir parçası da video Essay / Video interview olarak belirtilen kisimdir.

İşletme fakültesine başvuru yapan öğrencilerden de benzer ekilde video Essay / Interview tamamlamaları beklenir.

Bu ek başvuruların amacı öğrencilerin problem çözme ve düşünme metodlarını anlamaya yöneliktir. Video soruları genellikle essay ve video  sorularından oluşur.

Essay için10 dakika süreniz vardır ve 250 kelimelik bir yazı yazmanız istenir. Video kısmında ise 1 ya da 2 soru sorulur her soru icin yanıt süreniz 2-3 dk’dır.

Mühendislik ve İşletme Fakülteleri (Rotman Commerce) sadece notunuza göre değil, bütün olarak taşıdığıız kalifikasyonlara göre bir değerlendirme yapar.

Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar ve oluşturduğunuz profil, burs değerlendirmelerinde de etkili olacaktır.

University of Toronto’da kaç bölüme başvuru yapabilirim?

  • Bu üniversitede 3 farklı bölüme başvuru yapabilirsiniz, ancak seçeceğiniz bölümler farklı fakültelerden olmalı. Endüstri Mühendisliği’nin ilk tercih olduğu bir öğrenci için ikinci seçenek, Bilgisayar ya da bir başka Mühendislik programı olamıyor. Ancak Mühendislik başvurunuzu gönderdikten sonra Mühendislik Fakültesi tarafından istenen bir bölüm sıralaması olacak. Burada Mühendislik fakültesinden 4 fane tercih yapabiliyorsunuz.

 

  • Computer Engineering tercihi yapan bir öğrencinin ikinci seçeneği Computer Science olabilir. Computer Engineering için Math, Fizik ve Kimya notları önemliyken, Kimya notu düşük olan bir öğrencinin kabul şansını arttırması için, Computer Science tercihi de yapmasını öneriyoruz. Zira Computer Science* alanının gereksinimi Matematik dersi.

 

* Computer ile ilgili alanlar çok geniş bir yelpazede sunulur ve program içerikleri ya da kabul için gerekli ders zorunlulukları üniversitelere göre değişiklik gösterebiliyor. Bu alanda sunulan programlar konusunda doğru bir tercih yapmanız için, program içeriklerini detaylı bir şekilde incelemenizi tavsiye ediyoruz.

  • Birden fazla programa başvurmanız üniversite tarafından da öneriliyor. İkinci bir tercih yapmanız sizi kararsız ya da  ne istediğini bilmeyen bir aday yapmıyor.

 

  • University of Toronto’nun ana kampusune ek olarak, Scarborough ve Mississauga’da da kampusleri bulunuyor. (Toronto downtown’a ortalama yarım saat uzaklıkta, ana kampuse göre daha küçük kampuslerdir) Bu iki kampus için istenen not ortalaması ana kampuse göre daha esnektir. Mühendislik seçeneği çok bulunmasa da, İşletme, İletişim, Psikoloji gibi çok fazla tercih edilen programları çok zengin içeriklerde sunar.

 

University of Toronto son başvuru tarihleri nedir?

University of Toronto son başvuru tarihi (application deadline) 13 Ocak 2018. Bu tarih sadece online başvurunuzu göndermeniz için gereken tarihtir, IELTS, not dökümleri, ve diğer destekleyici belgeleri göndermek için Şubat ayına kadar vaktiniz olacak. Başvurunuzu yapmak için tüm belgelerinizin hazır olmasını beklememenizi tavsiye ediyoruz.

Burs imkanları nelerdir?

Bu universite her yıl bir çok öğrenciye burs imkanı sağlar. Burs başvurusu için herhangi bir ek başvuru yapmanıza gerek kalmadan, otomatik olarak değerlendirmeye alınırsınız. Burs değerlendirmesinde, başvuru yaptığınız fakülte tarafından istenmiş olması durumunda, hazırlamış olduğunuz Online student Profile / Essay /Supplemental Applications gibi ek profillere verdiğiniz yanıtlarınız etkili olacaktır.

https://www.future.utoronto.ca/finances/scholarships#scholarship-sorter linkinden hangi burslar için değerlendirişebileceğinizi ve ortalama burs miktarlarını görebilirsiniz.

Uluslararası öğrenciler için başvuru gerektiren tek burs Lester B.Pearson isimli burstur. Tüm eğitim ve yaşam maliyetlerinizi karşılayabilecek bu burs her yıl üstün başarı göstermiş 37 öğrenciye verilir.  https://www.future.utoronto.ca/content/lester-b-pearson-international-scholarship-program

Bu burs başvuru için son tarih 15 Ocak 2018, ancak okuduğunuz lisesin sizi aday göstermesi gerekir (nomination) Bunun için deadline 30 Kasım 2017. (Halihazırda nomination tarihi bu sene için kapandı)

University of Toronto başvuru koşulları hakkında spesifik sorularınız için aşağıdaki numaralardan ulaşabilirsiniz.

Şebnem Erkek

Director,

+90 (532) 372 8299

sebnem@moracademia.net