University of Toronto Hakkında Bilmeniz Gereken Herşey

University of Toronto’nun 2018 yılı başvuru koşulları hakkında bilgi almak için linkte yer alan yazımı inceleyebilirsiniz.

Kanada’da üniversite eğitimi almak isteyen bir çok öğrencinin hayal ettiği üniversitelerden biri hiç şüphesiz University of Toronto.

Kanada’nın Toronto şehrinde yer alan üniversitenin Mühendislik Fakültesi, Rotman School of Management bünyesinde sunulan İşletme Programları, Art & Science Fakültesi bünyesinde sunulan Psikoloji, Ekonomi, Bilgisayar Bilimleri, Yönetim (Rotman School of Management, Arts&Science Fakültesinin bir parçasıdır) programları, üniversitenin Türkiyeden gelen öğrenciler tarafından en çok tercih edilen programlar arasında yer alıyor.

 • 1827 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesi olan University of Toronto büyük bir araştırma üniversitesidir.
 • Kuzey Amerika’nın en büyük 3. kütüphanesine sahiptir. Tüm College’larda toplam 44 farklı kütüphanesi bulunur.
 • Kanada üniversiteleri içinde en çok araştırma fonu alan üniversite olarak bilinir.
 • University of Toronto‘nun Kanada ekonomisine katkısı yıllık $15.7 milyar dolardır.
 • Mezunları arasında 10 Nobel ödülü, 4 yabancı lider, 4 Kanada Başkanı yetiştirmiştir.
 • Kanada sıralamalarında en iyi üniversite, Times Higher Education World University Rankings sıralamasında dünyanın en iyi 20. üniversitesi, QS World University Rankings sıralamasında ise dünyanın en iyi 17. üniversitesi seçilmiştir.
 • Üniversite, ilk yıl lisans prgramlarına 14.339 civarında öğrenci alır. Toplamda lisans programında okuyan öğrenci sayısı 67.339, yüksek lisans programlarında okuyan öğrenci sayısı 15,817’dir. Lisans programında okuyan uluslararası öğrenci sayısı ise 9,832 kişidir.
 • University of Toronto, Eylül 2012 itibariyle 500.000 öğrenciyi mezun etmiştir.
 • University of Toronto Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Fizik & Matematik, İşletme & Yönetim, Bilgisayar Bilimleri, Mühendislik, Beden Eğitimi, Müzik, Mimarlık alanlarında 700’den fazla lisans programı sunar.
 • University of Toronto Eğitim, Hemşirelik, Dişçilik, Eczacılık, Hukuk ve Tıp gibi profesyonel programlar sunar. Bu programlar uluslararası öğrencilere açık değildir.
 • Uluslararası öğrenciler için program ücretleri $24,709 – $31,961 CAD arasında değişir. Mühendislik ve İşletme programları bu fiyat ölçeğinin en üst sınırında yer alır.

University of Toronto St. George kampusu 7 farklı College’dan oluşur.

University College
New College
Woodsworth College
Victoria College
Innis College
St Michael’s College
Trinity College

Bahsettiğimiz College’lar Kuzey Amerika sisteminde yer alan Community College‘lar gibi düşünülmemeli. Toronto şehir merkezinde yer alan ve ana kampus olarak bilinen St George Kampus bu 7 College’dan oluşur. 12. sınıfta okuyup üniversiteye başvurmak isteyen her öğrenci, başvuru esnasında 7 College arasında bir seçim, bir sıralama yapmak zorundadır. Hangi College’i ilk sırada tercih edeceğiniz, okuyacağınız ve yaşayacağınız alanı belirlemeniz, yurt binalarını seçmeniz açısından önemlidir. Her College farkli tip konaklama, kütüphane, kayıt ofisi, öğrenci servisi ve yemek seçeneklerine sahiptir. Seçeceğiniz College yaşayacağınız ve içinde bulunmak istediğiniz topluluğun özelliklerini belirlemesi açısından önemlidir. Danışmanınız bu konuda size yardimcı olacaktır.

Ana Kampuse ek olarak Mississauga ve Scarborough Campus’lerinde bulunan Management ve daha bir çok sayıdaki programı da tercih edebilirsiniz. Bu kampusler Toronto şehir merkezinde yer almıyorlar. Öğrenci sayısı St Geroge kampuse oranla daha azdır.

University of Toronto’nun en çok tercih edilen programlarının başında Mühendislik Programları’nın geldiğini söylemiştik. Bu programlar:

Endüstri Mühendisliği
Makina Mühendisliği
Elektrik&Elektronik Mühendisliği
Kimya Mühendisliği
Biyomedikal Mühendisliği
İnşaat Mühendisliği
Malzeme Mühendisliği
Bilgisayar Mühendisliği
Maden Mühendisliği
Genel İlk Yıl

Bachelor of Applied Science & MBA diploması

Mühendislik Fakültesi ile İşletme Fakültesi birbiriyle entegre programlar geliştirmekte ki bu University of  Toronto‘yu en dinamik ve en avantajli hale getiren gerçeklerden biri. Skoll Program olarak bilinen program kapsamında Mühendislik fakültesinde okuyan bir öğrenci lisans dönemi boyunca 1 sene staj yaptıysa (Professional Experience Year-PEY), son senesine devam ederken Rotman Commerce Fakültesine MBA Başvurusunda bulunabiliyor. Başarılı bir öğrenciyseniz ve Rotman Fakultesi tarafından kabul aldıysanız Scoll Bursu alabiliyorsunuz. Lisans programını bitirdiğiniz aynı yıl Rotman MBA programına devam edebiliyorsunuz.

University of Toronto’da okumak söylendiği kadar zor mu?

University of  Toronto‘nun Mühendislik ve İşletme (Rotman Commerce) Programlarına devam etmek istiyorsanız, not ve aktiviteleriniz doğrultusunda okuldan kabul almış olmanızın işin en zor kısmı olmadığını bilmenizi isterim. Pek çok öğrenci University of  Toronto’da okumanın okuldan kabul almaktan daha zor olduğu konusunda hemfikirdirler. Pek de yanılıyor sayılmazlar.

 • Öncelikle Mühendislik ve İşletme programlarının ilk yılının oldukça zor olduğunu ve ağır bir ders programını içerdiğini bilmeniz önemli. İlk yıl Mühendislik dersleri Fizik Kimya, Matematik ve Mühendisliğe giriş derslerinden oluşur. Mühendislik programlarından birine devam edecekseniz, ilk yıl derslerinizin labaratuvar ve etüd çalışmalarıyla yoğunlaşacaktır. Ayrıca vize ve final yerine her ders için düzenli olarak proje ve ödev hazırlamanız istenecektir.
 • Yurtdışındaki üniversitelerin genel regülasyonları doğrultusunda 4.0’lük not sistemi üzerinden öğrencinin dönem notunun 2.0’nin altına düşmemesi gerekir. İki dönem üst üste 2.00’nin altında not getiren öğrenciler’in okul kayıtları askıya alınır. Bu en istemediğimiz durumlardan biridir. İşletme programlarını zorlayıcı kılan durum ise ilk yıl aldığınız alan derslerinizdeki baraj notunun bölüm ve derse göre değişmek üzere, 2.6-2.8 civarnda olmasıdır.
 • University of Toronto büyük bir araştırma üniversitesi olduğu için, ilk yıl dersleri bir çok öğrenci tarafından ortak alınır. Kalabalık sınıflarda ders görmek ilk yıl uluslararası öğrenciler için bir dezavantaj haline dönüşebiliyor.
 • Bir çok derste çan eğrisi sistemi uygulanmaması ise öğrencileri en çok zorlayan bir diğer koşul.
 • Güzel haberimiz ise ilk seneyi başarıyla tamamlayan öğrenciler, ileriki senelerde University of  Toronto‘lu olmanın avantajını hem mesleki hem de akademik açıdan fazlasıyla yaşıyorlar. 2. sınıftan sonra co-op yani staj dönemi başladığında öğrenciler eğitim gördükleri alanlarda sektörün lideri konumundaki şirketlerde çalışma hayatına başlıyorlar. Staj döneminde para kazanmaya başlamaları öğrenciyi teşvik eden diğer bir koşul.

MOR Academia olarak University of  Toronto‘da eğitim gören öğrencilerimizin 3. sınıftaki staj döneminde aylık ortalama 3.500 CAD maaşla işe başladıklarını duymak bizi oldukça gururlandırıyor.

Not, not, not…

Bu avantajlardan yararlanabilmeniz için okul hayatınız boyunca başarılı olmanız çok önemli! Staj yapabilmeniz, istediğiniz yüksek maaşlarla çalışabilmeniz ya da bir Yüksek Lisans Programı’na devam edebilmeniz için okullar ve işverenler sizden not ortalamanızın yüksek olmasını istiyorlar.

Kanada eğitim sisteminde başarılı olmak isteyen öğrencilerin, derse devam etmeleri zorunlu olmasa dahi gerekli bir koşul. Derslere devam etmeyen öğrencilerin hem konu içerikleri hem de sisteme adaptasyonları neredeyse imkansız hale geliyor. Eskilerin söylediği gibi dersi derste dinleyin!

İlk yılı başarıyla atlatırsanız akademik ve mesleki kariyerinizin hızla yükseleceği konusundan emin olabilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında University of  Toronto‘ya lisans derecesi için başvuru yapmak isteyen öğrenciler hangi koşulları sağlamalı?

Mühendislik ve İşletme programları’nın kabul koşulları oldukça rekabetçidir. Diğer üniversitelerde olduğu gibi öğrencilerin bu bölüm için önemli olan 12. sınıf Matematik, Fizik, Kimya, İngilizce derslerindeki başarınız program kabulünüzde en önemli rolü oynayacaktır.

İşletme programlarına girmek isteyen öğrencilerin Matematik ve İngilizce derslerinin 5’lik not sistemi üzerinden 4.0 ‘ün altında olmaması önerilir.

Fransız okulunda okuyan öğrenciler için alan derserinde 4.0 ve 5.0 notlarını sağlamak diğer liselere göre oldukça zor. İyi haber ise, University of  Toronto‘nun bundan haberdar olması. Üniversite bu durumda öğrencilere kendi sınıfları içindeki sıralamalarını belgelemek üzere şans tanır. Yani Matematik notunuz 5.0’lik not sisteminde 3.0 olsa dahi, şayet bu okuldaki en iyi puanlardan birisi ise University of  Toronto‘ya girmek için şansınız oldukça yüksek.

Yukarıda bahsettiğim ilk yıl zorluklarından en az etkilenen öğrencilerin Fransız sisteminde eğitim alan öğrenciler olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Üzülmeyin, şu an size dezavantaj gibi gözüken tüm koşullar ileride avantajınız olacaktır.

Bu iki Fakülte standard başvuru formunu aldıktan sonra, öğrencilerden ek bir form doldurmasını ister. Bu formda öğrencilerin akademik başarıları, aldığı ödüller, katıldıkları yarışmalar, okul içi ve okul dışı aktiviteleri ve yazacakları kısa bir makalede neden University of Toronto‘da Mühendislik programı okumak istediklerini açıklamaları istenir. Başvurunuzun en önemli kısmından birinin “Supplemental Application Form” olarak adlandırılan bu form olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Yurtdışındaki üniversiteler hakkında araştırmalarına 9. sınıf itibariyle başlayan öğrenci ve veliler için;

Mühendislik fakültelerine başvurmaya 9-10. sınıf itibari ile karar verdiyseniz, Mühendislik Fakültesi tarafından dizayn edilmiş DEEP Summer Academy – Da Vinci Engineering Enrichment Program’a katılmanız ve bu programı başarıyla bitirmeniz, başvurunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

 • Program toplamda 4 haftadan oluşur ve yaz döneminde sunulur.
 • Öğrenciler ilgi duydukları Mühendislik alanında her hafta 1 ders olmak üzere toplam 3 ders alırlar. 4. hafta ise Design Week olarak adlandırılır.
 • Bu programdaki başarınız, üniversite dönemindeki başarınızın küçük bir modeli gibidir.

9-12. sınıf öğrencileri için sunulan programda alacağınız dersler şöyle:

2013 Junior Courses (for students currently in grades 9 and 10)

Stream Week 1 July 8-12 Week 2 July 15-19 Week 3 July 22-26
Mechanical Engineering It is Rocket Science Dynamic Machines: Planes, Trains and Automobiles Aerospace Engineering: Soaring to New Heights
Civil & Mineral Engineering City Design: Building the World Around Us Mining in the Modern Era: Hard Rock vs. Heavy Metal Product Design: 3D Modelling and Construction
Engineering Science Pharmaceutical Engineering: Designing Drug Delivery Automotive Engineering Solar Energy Materials and Cells
Biomedical Engineering Bio-inspired Nanomaterials: Engineering Nature Regenerative Medicine: From Prometheus to Modern Research Hands-on Neuroscience
*Robotics Wireless Maze Race Sensors, Smart Phones and Robotics Artificial Intelligence and Machine Learning
*MBA Leadership & Management of Innovation in Engineering User-Centred Design Foundations of Project Management & Entrepreneurship

2013 Senior Courses (for students currently in grades 11 and 12)

Stream   Week 1 July 8-12   Week 2 July 15-19   Week 3 July 22-26
Mechanical Engineering   From the Ground Up: The Science of Flight   Aerospace Propulsion: Inside Jet Engines   Biomechanics in Space
Electrical & Computer Engineering   Communicating With Light: Fundamentals, Applications and Future Trends   Design Tools for Engineers   Game Programming*Open to all grades*
Engineering Science   Where Physics Meets Math   Sustainable Energy: Entrepreneurs and Innovations   Engineering Physics: Visualization Techniques
Biomedical Engineering   Hot Topics in Neuroscience   Engineering the Body: Implants and Prosthetics   Rehabilitation Engineering: Designing for Ability
*Robotics   Wireless Maze Race   Sensors, Smart Phones and Robotics   Artificial Intelligence and Machine Learning
*MBA   Leadership & Management of Innovation in Engineering   User-Centred Design   Foundations of Project Management & Entrepreneurship
**Engineering Leadership    DEEP Leadership Camp   DEEP Leadership Camp
N/A
Foundation Program ise yabancı dili Üniversite tarafından istenen koşulları sağlayamayan öğrenciler için tasarlanmıştır. Okul direkt olarak programa başlamanız için sizden 88-100 TOEFL (IBT) ya da 6.5 IELTS skorunu sağlamanızı ister. Şayet İngilizce sınavına hazırlanmak için yeterli vakti bulamadıysanız Foundation programına katılarak ilk yılınızı İngilizce dersleri ve ek olarak 3 kredilik bir akademik ders alarak geçirmek üzere Üniversite’den kabul alabilirsiniz. Bu programa katılabilmek için İngilizcenizin IELTS üzerinden 5.5 ya da TOEFL üzerinden 69 seviyesinde olması koşulunu sağlamanız gerekir.

Yabancı dilini yaz döneminde geliştirmek isteyen University of Toronto’nun New College tarafından düzenlenen yaz kampı programına katılabilirler. İhtiyacınız ve beklentiniz doğrultusunda haftada 15 saatlik Genel İngilizce, 30 saatlik Yoğun İngilizce ya da 30 saatlik TOEFL/IELTS hazırlık programlarına katılmak suretiyle İngilizcenizi geliştirme ve üniversiteyi yakından tanıma şansı bulabilirsiniz.

Programlar hakkında daha detaylı bilgi almak için

Şebnem Pamukçu Erkek

Director, MOR Academia

sebnem@moracademia.net

+90 532 372 8299